Nyheder
Dato: Onsdag 27. Sep. 2023
Professor begræder planlagt besparelse på Svendborgs idrætsskoler
Udsigten til at de ekstra idrætstimer i Svendborgs kommuneskoler bliver sparet væk, vækker alvorlig bekymring hos en af hovedkræfterne bag Svendborgs Idrætsskoler, læge og professor Niels Wedderkopp.
Til Fyns Amts Avis siger han, at han har forståelse for de svære økonomiske prioriteringer politikerne har stået overfor, men han mener, at de ekstra idrætstimer er et helt forkert sted at spare, fordi det på den lange bane vil koste dyrt i forhold til elevernes sundhed.
Det er dokumenteret gennem det såkaldte Svendborgprojektet, at den ekstra idræt forbedrer elevernes sundhed, trivsel og indlæring og reducerer risikoen for livsstilssygdomme samt udjævner uligheden i sundhed mellem børn fra forskellige sociale klasser.
- Det her handler for mig at se om, at politikerne er valgt for fire år ad gangen, og derfor ikke ser 20 år ud i fremtiden, siger Niels Wedderkopp til avisen.
<< Tilbage <<